Skole og STU

Kirkebo har undervisningsoverenskomst med Odsherred Kommune, og driver et lille skoletilbud fra 0-10 klasse for børn der har brug for et meget lille undervisningsmiljø med tæt normering af lærere og pædagoger.

Vores skole er et heldagstilbud, hvor vi sammen med tilpasset skoleundervisning varetager fysisk træning, herunder ridning, svømning og taletræning. Vi varetager også udvikling af sociale kompetencer og livsmestring.

Også i vores skoletilbud tager vi udgangspunkt i Den Neurologiske Profil, og tilrettelægger individuelle træningsforløb, som indarbejdes i skoledagens undervisningsaktiviteter. Fagundervisning tilrettelægges i en struktur, som eleverne kender i forvejen og med udgangspunkt i deres aktuelle skolefaglige niveau, som afklares løbende ved hjælp af diagnosticerende tests.

Vores Særligt Tilrettelagte Ungdomsuddannelse (STU) har fokus på udvikling af kommunikation, basale skolefaglige kompetencer og sidst men ikke mindst – at leve et aktivt og sundt voksenliv.

STU foregår dagligt fra kl. 09:00 til 14:00 – i alt 25 timer pr uge i 40 uger.

Er du interesseret i at vide mere om vores skoletilbud eller Særlig Tilrettelagt Ungdomsuddannelse, kontakt da:

214 og 115, laver boller i karry, 15-09-2023-2 (1)
IMG_2216