STU og klub

Kirkebo driver et STU-tilbud for unge, der har brug for et meget lille undervisningsmiljø i samspil med lærere og pædagoger, hvor vi har en-til-en undervisning. Fagundervisning tilrettelægges i en struktur, som eleverne kender i forvejen og med udgangspunkt i deres aktuelle skolefaglige niveau,

Vores STU-tilbud er et heldagstilbud, hvor vi tilpasser undervisningen til den enkelte elev, og samtidig varetager fysisk træning, herunder ridning og svømning. Vi har selvfølgelig også fokus på udvikling af kommunikation, basale skolefaglige kompetencer og sidst men ikke mindst – at leve et aktivt og sundt voksenliv.

STU foregår fra kl. 08:45 til 14:00 mandag til torsdag og fra kl. 8:45-12:45 om fredagen. 

Vores klubtilbud er fra endt STU til kl. 15:00. De dage, hvor STU har lukket, er der klubtilbud fra kl. 9:00-13:00. Klubtilbuddet holder lukket mellem jul og nytår samt tre uger i sommerferien. 

Er du interesseret i at vide mere om vores STU- eller klubtilbud, kontakt da:

214 og 115, laver boller i karry, 15-09-2023-2 (1)
IMG_2216